بانوی شرقی

 

باغ چهل ستون که بالغ بر 67000 متر مربع مساحت دارد در دوره شاه عباس اول احداث شده است و در وسط این باغ عمارت چهل ستون قرار دارد. اگرچه انعکاس ستون هاى بیست‏ گانه، تالار چهل‏ستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهلستون را بیان مى‏کند ولى در حقیقت عدد چهل در ایران، کثرت و تعداد را مى‏رساند و وجه تسمیه عمارت مزبور به چهل ستون‏ به علت تعداد زیاد ستون هاى این کاخ مى‏باشد.

در زمان شاه عباس دوم در این بنا تغییرات کلی پدید آمد و تالار آینه و تالار هجده ستون و دو اتاق شمالی و جنوبی تالار آینه و ایوان های طرفین سر سرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزئینات نقاشی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شد است. قسمت های جالب و دیدنی کاخ چهل ستون به شرح زیر است:

 -سقف با شکوه نقاشی شده تالار هجده ستون و سقف آینه کاری تالار آیینه و مدخل آیینه کاری تالار جلوس شاه عیاس دوم.

- ستون های عظیم تالار های هجده ستون و آینه

- شیر های سنگی چهار گوشه حوض مرکزی و تالار آیینه و ازاره های مرمری منقش اطراف که معرف صنعت حجاری دوره صفویه است.

- تزئینات عالی طلا کاری سرسرای پادشاهی و اتاق های طرفین تالار آینه و تابلو های بزرگ نقاشی تالار پادشاهی که تصویر شاهان صفوی را نشان می دهد .

- تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتوری های دیگری در اتاق گنجینه که در مرمت سال های 1334و 1335 خورشیدی از زیر گچ خارج شده است.

- آثار پراکنده از دورانصفویه مانند سر در"مسجد قطبیه" و سر درهای "زاویه در کوشک" و آثاری از"مسجد چوباره" یا "پیر پینه دوز" و "مسجد آقاسی" که بر در دیوار های ضلع غربی و جنو غربی باغ نصب شده است.

کاخ چهل ستون به موجب اشعاری که در جبهه تالار از زیر گچ خارج شده به "مبارک ترین پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم بنا شده است. شیر ها و مجسمه های سنگی اطراف حوض و داخل باغچه ها تنها آثاری است که از دو قصر با شکوه دیگر دوره صفوی یعنی آینه خانه و عمارت سر پوشیده باقی مانده و بعد ها به این محل آورده شده است.

 

 

 

 

نوشته شده در سه‌شنبه 14 آذر‌ماه سال 1385ساعت 09:28 ب.ظ توسط بانوی شرقی| 8 نظر|

Design By : Night Melody